امروز : یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۳
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

انتشار اخبار غیرواقعی آرامش جامعه را به هم می زند

رسانه ها باید مخاطب و بحران را به خوبی بشناسند|خبرنگاران حوزه بحران، مصالح ملی را در نظر بگیرند|نیش و کنایه رسانه ها بسیار است | از نقدمنصفانه استقبال می کنیم.
انتشار اخبار غیرواقعی آرامش جامعه را به هم می زند
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۲:۴۸ |
کد خبر : ۱۸۲ |
اطلاع رسانی

اسماعیل نجار روز دوشنبه در همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی،در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد:نقش بی بدیل رسانه ها در هر زمینه ای برکسی پوشیده نیست و در مدیریت بحران بسیار مهمتر است.
وی ادامه داد: دانستن حق مردم است و قطعا صداقت در گفتار، بیان حقیقت و رعایت اخلاق در انتشار اخبار اصول اساسی است.

 خبرنگاران حوزه بحران، مصالح ملی را در نظر بگیرند
نجار به خبرنگاران، گزارشگران و اصحاب رسانه ای که در زمینه بحران کار می کنند توصیه کرد که نسبت به موضوع مدیریت بحران اشراف و اطلاع کامل و دقیق داشته باشند، مخاطب خود را بشناسند و مصالح ملی و جامعه را در نظر بگیرند.
رئیس ستاد مدیریت بحران با بیان اینکه نیش و کنایه رسانه ها بسیار است، افزود: انتقادباید مصلحانه و منصفانه همراه با ارائه راهکار و اصلاح امور باشد که اگر چنین نباشد، مخرب است.
نجار با طرح این پرسش که اساس کار در مدیریت بحران پیشگیری است اما رسانه ها چقدر بر این مساله تاکید دارند؟، گفت: رسانه ها باید مخاطب و بحران را به خوبی بشناسند این در حالیست که آگاهی های لازم در زمینه بحران را نمی دانند.
وی اظهار کرد: اولین سوال پس از وقوع هر حادثه این است که کشته ها چقدر است یا برآورد از خسارات به چه میزان است و این در حالیست که ارزیابی از شرایط صورت نگرفته پس چطور می توان برآورد داشت.
نجار خاطرنشان کرد: آرامش برای مدیران اجرایی بحران اولین شرط کار است زیرا وقتی فردی آشفته باشد چطور می تواند تصمیم درست مشکل می شود.
وی یادآور شد: زمان حادثه پلاسکو یا معدن یورت دوربین ها زنده و مستقیم محل حادثه را نشان دادند، چقدر ضرورت داشت که لحظه به لحظه گزارش دهند؛ نباید اینطور رفتارها باعث غلبه احساسات بر مدیریت بحران شود.

ستاد مدیریت بحران را با تنگناهای موجود ارزیابی کنیم
نجار تصریح کرد: سعی داریم به ایده آل ها دست یابیم اما آیا به تنگناهای مدیریت بحران توجه داشته ایم؟
وی یادآور شد: چند روز قبل در بریتانیا برف سنگینی بارید که منجر به لغو پروازها، گرفتاری مردم در برف شد اما چقدر رسانه های محلی آن کشور به این موضوعات پرداختند اما این اتفاق در ایران رخ داد و همه مدیریت بحران را زیر سوال بردند در حالی که رسانه ها نپرسیدند که چقدر از مردم تجهیزات کافی همراه نداشتند و یا چقدر سفرهای غیرضروری در شرایط نامساعد انجام دادند.
نجار خاطرنشان کرد: البته ستاد بحران تیم کارشناسی درباره بررسی حوادثی که در پی بارش برف اتفاق افتاد، تشکیل داده است اما انعکاس یک سویه اخبار و تنها زیرسوال بردن مدیریت بحران منصفانه نیست.
وی با اشاره به زلزله کرمانشاه گفت: در کرمانشاه کاستی ها زیاد بود اما کارهای بزرگی انجام شد؛ هفت هزار و 817 مجروح از طریق هوایی و زمینی طی 17 ساعت که 9 ساعت آن تاریکی بود، انجام دادیم اما خبرها، شایعات و دروغ پراکنی ها هم بسیار بود.
نجار تصریح کرد: در محله فولادی سرپل ذهاب و یا در کوئیک خانه هایی بود که هیچ گونه آسیبی ندیدند اما آیا رسانه ها علت این موضوعات را مورد بررسی قرار دادند؟

 

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران و ستاد مدیریت بحران کشوریک هزارم درآمد سالانه واحدهای پلاسکو برای ایمنی کافی بود

رییس ستاد بحران همچنین به حادثه پلاسکو اشاره کرد و گفت: ساختمان پلاسکو 51 ساله بود و اگر 670 واحد تجاری و تولیدی هر سال تنها یک هزارم درآمد خود را هزینه ایمنی در نظر می گرفتند، این اتفاق رخ نمی داد.
وی به زلزله ملارد اشاره کرد و افزود: رفتارهای نادرست از سوی مردم اتفاق افتاد و اینها به دلیل عدم آگاهی بود که رسانه ها می توانند در پیشگیری از وقوع حوادث نقش داشته باشند.
به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
این همایش یک روزه، دارای چهار پنل تخصصی شامل «رسانه های جمعی، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران»، «مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی»، «رسانه های های جدید، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران» و «اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی» است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله