امروز : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو:

برای زندگی در زمین ناآرام، باید آموزش ببینیم

امروز اطلاعات دنیا با دقت و در کمترین زمان ممکن منتشر می شود و در این میان نقش خبرنگاران بسیار مهم است به ویژه اینکه اخبار مربوط به حوزه بحران و بلایای طبیعی باشد.یونسکو براساس سه اصل آموزش، علم و فرهنگ فعالیت می کند و راه رسیدن به صلح و سعادت از این سه مسیر می گذرد.
برای زندگی در زمین ناآرام، باید آموزش ببینیم
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۲:۲۹ |
کد خبر : ۱۸۱ |
اطلاع رسانی

سعدالله نصیری قیداری روز دوشنبه در همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی، در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: ایران جزو 10 کشور خطر خیز جهان است و از سال 36 تا 96 بیش از 20 زلزله بالای 6 ریشتر در کشور ما رخ داده است. این اتفاقات باید ما را به تفکر وادارد زیرا در جایی از زمین زندگی میکنیم که نا آرام است و باید برای زندگی امن و با آرامش تلاش کنیم.
نصیری قیداری یادآور شد: انسان موجودی نیست که در مقابل بلایا و تهدیدات دست روی دست بگذارد بلکه برای مواجهه با شرایط باید چاره اندیشی کند. روز به روز نقش مردم در همه امور بیشتر می شود و به طبع آن رسالت رسانه ها در امر آگاهی بخشی افزایش می یابد.
نصیری قیداری خاطرنشان کرد: امروز اطلاعات دنیا با دقت و در کمترین زمان ممکن منتشر می شود و در این میان نقش خبرنگاران بسیار مهم است به ویژه اینکه اخبار مربوط به حوزه بحران و بلایای طبیعی باشد.یونسکو براساس سه اصل آموزش، علم و فرهنگ فعالیت می کند و راه رسیدن به صلح و سعادت از این سه مسیر می گذرد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با تاکید بر مقوله آموزش گفت: اولویت بشر در همه زمینه ها آموزش است و براساس نظر دبیران کل یونسکو در مجمع شانگهای، از میان 17 هدف تعیین شده یونسکو، آموزش به عنوان نخستین اولویت جهان برای 15 سال آینده اعلام شده است.
نصیری قیداری افزود: مردم و به ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه باید در سه حوزه قبل، حین و بعد از بحران آموزش ببینند.
وی تصریح کرد: زمان تدوین برنامه ها دقت نظر زیاد است اما زمان اجرا، دقت و تعهد لازم را نداریم به عنوان نمونه در ماده 60 برنامه ششم توسعه تاکیدهایی برای مواجهه با بلایای طبیعی آمده است اما اینکه چقدر اجرا شود مهم است.

نصیری قیداری کرد: در برنامه پنجم توسعه قرار بود پنج درصد از منابع انرژی پاک استفاده شود اما حتی یک درصد هم محقق نشد.
وی افزود: شهرداری ها هم در مدیریت بحران نقش موثری دارندو از سال 93 ، 15 تعهد برای مقاوم سازی و پیشگیری ذکر شده اما اینکه چقدر محقق شده است، جای سوال دارد.

به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.

این همایش یک روزه که ساعتی پیش در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز شد، دارای چهار پنل تخصصی شامل «رسانه های جمعی، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران»، «مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی»، «رسانه های های جدید، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران» و «اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی» است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله