امروز : پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۶:۳۰
هشدار مسئولان استان درباره تبعات عدم صرفه جويي ۱۵ درصدی

بحران آب و برق در اصفهان اوج مي گيرد

حالا ديگر اين فرضيه که يک روز صبح از خواب بيدار شويد و ببينيد نه آبي در کار است و نه برقي، کم کم دارد صورت واقعي به خودش مي گيرد. روز چهارشنبه سخنگوي صنعت برق استان اصفهان احتمال داد خاموشی ها در هفته آينده بيشتر شود.
بحران آب و برق در اصفهان اوج مي گيرد
پنج شنبه | ۱۴۰۰/۰۳/۲۰ - ۱۰:۵۹ |
کد خبر : ۲۱۴ |
اخبار زلزله

نصف جهان: حالا ديگر اين فرضيه که يک روز صبح از خواب بيدار شويد و ببينيد نه آبي در کار است و نه برقي، کم کم دارد صورت واقعي به خودش مي گيرد.

روز چهارشنبه سخنگوي صنعت برق استان اصفهان احتمال داد خاموشي‌ها در هفته آينده بيشتر شود و گزارش رسانه هاي محلي حاکي است که « اصفهاني‌ها از قطعي و افت شديد فشار آب گلايه دارند و نگران جيره‌بندي هستند.»

همزمان، مسئولان هر دو صنعت آب و برق هشدار مي دهند که وضعيت وخيم است و بايد صرفه جويي کرد؛ هر دو هم روي يک عدد تاکيد دارند: 15 در صد صرفه جويي الزامي است.

 

 شهر بي آب

روز چهارشنبه خبرگزاري «ايسنا» در گزارشي که منتشر کرد به بررسي هاي خبرنگارش از نقاط مختلف اصفهان پرداخت که نشان مي دهد آب در بعضي نقاط قطع و در بعضي نقاط با افت فشار همراه شده است.

به نوشته اين خبرگزاري، اهالي خيابان کاوه واقع در شمال شهر اصفهان از افت شديد فشار آب حتي در طبقات پايين گلايه دارند. يکي از ساکنين اين منطقه مي گويد: امسال حتي آب به طبقه پايين هم نمي رسد و در برخي ساعات روز، فشار آب طبقه اول به اندازه شير سماور است و بدون پمپ امکان زندگي نداريم. يکي از اهالي منطقه آتشگاه اصفهان نيز با اشاره به قطعي چند ساعته آب در اين منطقه مي گويد: حتي بعد از وصل شدن آب، شاهد افت شديد فشار آن هستيم و براي خورد و خوراک و برخي موارد ناچار به ذخيره آب در منزل هستيم.

برخي از ساکنان خيابان چهارباغ بالا اصفهان نيز از افت فشار آب گلايه دارند که بدون استفاده از پمپ، آب آنها قطع مي شود. اهالي بهارستان اصفهان نيز اگرچه مي گويند با قطعي طولاني مدت آب مواجه نشده اند، اما از افت فشار آب گلايه دارند و اگر پمپ آب نداشته باشند، کمتر طعم بي آبي را تجربه مي کنند.

يکي از ساکنان خيابان ملاصدرا اصفهان نيز از افت شديد فشار آب اين محله مي گويد که فشار آب آنقدر اندک است که آب به کولر نمي رسد و حتي در برخي ساعات پمپ آب هم جوابگو نيست.

يکي از اهالي خيابان حمزه اصفهان، با اشاره به اينکه از حدود دو هفته پيش فشار آب اين منطقه افت پيدا کرد و ديگر همانند قبل نشد مي گويد: به نظر مي رسد فشار آب اين محله را کم کرده باشند، البته فشار آب همانند شير سماور نيست، اما به پرفشاري قبل هم نشده است.

يکي از ساکنان شاهين شهر اصفهان نيز از قطعي چند روزه آب در اين منطقه ب مي گويد که در اين شرايط ناچار شده اند به منزل پدر و مادر خود به اصفهان بيايند.

بررسي هاي ميداني ايسنا حکايت از اين دارد که منطقه وليعصر، خيابان‌هاي مدرس، سروش، بزرگمهر، پروين، دشتستان، ميدان قدس، شهدا با قطعي آب مواجه هستند و اهالي ميرداماد و ملک شهر نيز افت شديد فشار آب را تجربه مي کنند.

 

اصفهاني ها 15 ليتر کمتر آب مصرف کنند

در همين حال مدير دفتر بهره برداري و کاهش آب بدون درآمد آبفاي استان اصفهان خواستار صرفه جويي 15 ليتري مصرف آب در شبانه روز توسط شهروندان اصفهاني شد.

سيدمحمدحسين صالح با اشاره به اين که در حال حاضر سرانه مصرف آب مشترکين شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان 157 ليتر در شبانه روز است گفت: اگر هر شهروند فقط 15 ليتر صرفه جويي کرده و مصرف خود را به 142 ليتر برساند مي توان تابستان گرم امسال را بدون دغدغه و با آرامش پشت سر گذاشت.

وي با بيان اين که گرم شدن زودهنگام هوا موجب افزايش مصرف و افت شديد فشار آب شبکه در روزهاي اخير شده است گفت: هرچند تصفيه خانه آب باباشيخعلي با ظرفيت 11500 ليتر در ثانيه در حال فعاليت است اما به دليل اين که چاه هاي فلمن در حاشيه زاينده رود به کلي خشک شده و ميزان آبدهي چاه هاي متفرقه نيز 50 درصد کاهش يافته است، در حال حاضر به ميزان 3000 ليتر در ثانيه کمبود آب داريم که اثر خود را به صورت افت شديد فشار آب شبکه نشان داده است.

مدير دفتر بهره برداري و کاهش آب بدون درآمد آبفاي استان اصفهان از افزايش 200 تا 300 ليتر در ثانيه اي مصرف آب به ازاي هر درجه گرم تر شدن هوا در 57 شهر و 380 روستاي تحت پوشش طرح آبرساني اصفهان بزرگ خبر داد و گفت: در صورتي که سامانه دوم آبرساني به اصفهان وارد مدار نشود، کمبود آب در هفته هاي آينده به 4300 ليتر در ثانيه خواهد رسيد.

 

برق هم نخواهيم داشت!

اما در سوي ديگر، وضعيت برق هم بهتر از آب نيست. آن طور که اعلام شده است، روزسه شنبه مصرف برق در اصفهان از مقدار توليد بيشتر و رکورد مصرف در اصفهان شکسته شد.

همچنين مطابق اظهارات سخنگوي صنعت برق استان اصفهان، اگر همکاري مردم در کاهش مصرف برق کمرنگ شود، با توجه به افزايش دماي هوا و گرما از اواخر اين هفته احتمال خاموشي ها طي هفته آينده در اصفهان بيشتر مي شود.

محمدرضا نوحي با اشاره به اينکه مطابق پيش بيني هواشناسي از اواخر اين هفته و هفته آينده دماي هواي اصفهان افزايش مي يابد، اظهار کرد: اگر همکاري ها ادامه يابد، خاموشي نخواهيم داشت، اما اگر همکاري مردم در کاهش مصرف برق کمرنگ شود، با توجه به افزايش دماي هوا و گرما احتمال خاموشي ها در هفته آينده بيشتر مي شود.

سخنگوي صنعت برق استان اصفهان درباره اينکه طي دو هفته گذشته ميزان خاموشي ها کمتر شده بود، اظهار کرد: سال هاي گذشته، نيروگاه ها معمولا از ابتداي تير ماه تعميرات اساسي آنها به اتمام مي رسيد، اما امسال با توجه به گرماي زودرس، بسياري از واحدهاي نيروگاهي تعميرات اساسي خود را زودتر انجام دادند و در خرداد ماه به کمک شبکه سراسري برق آمدند.

وي با بيان اينکه همچنين نيروگاه اتمي هزار مگاواتي بوشهر به شبکه سراسري برق اضافه شد، ادامه داد: از سوي ديگر با توجه به دستور رئيس جمهور برق تمام رمز ارزهاي مجاز قطع شد که اين اقدام بيش از 300 مگاوات به شبکه برق کمک کرد.

نوحي با اشاره به اينکه هفته گذشته نيز مکاني در اصفهان با 500 دستگاه ماينر کشف شد که برق آن معادل يک تا يک و نيم مگاوات است، تاکيد کرد: مجموعه اين عوامل موجب کمرنگ شدن خاموشي ها شده است.

وي گفت: البته بيشترين عامل موثر در کاهش خاموشي ها در اين مدت مربوط به همکاري مشترکين صنعتي و از سوي ديگر صرفه جويي هاي مردم اصفهان با شرکت توزيع برق بوده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله