امروز : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۸
رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی:

بحرانها توسط رسانه ها بزرگنمایی و سیاهنمایی نشوند

متاسفانه اغلب رسانه های ما نیروی حرفه ای و کار آمد خبرنگاری در زمان بحران ندارند که این ضعف بزرگی به شمار می آید. اصحاب رسانه باید به مسئولیت اجتماعی خود پایبند باشند و در انتشار اخبار و تصاویر از بحران ها نهایت دقت را بکار ببندند و به جای تکیه براحساسات ، عقلانیت را در جامعه ترویج کنند.
بحرانها توسط رسانه ها بزرگنمایی و سیاهنمایی نشوند
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۳:۵۹ |
کد خبر : ۱۸۹ |
اطلاع رسانی

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی فرقانی دوشنبه در همایش رسانه ها و فناوریهای اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی به حوادث و بلایای طبیعی اخیر کشور اشاره کرد و گفت : با نگاهی به این بحرانها مشاهده می شود که هنگام بروز ، حین و بعد از آنها دهها سناریو رقم خورد که اغلب ساخته و پرداخته برخی رسانه های داخلی و خارجی بود.
به گفته وی مدیریت بحران در شرایط بی ثباتی به مراتب سخت تر است لذا باید با همیاری و همدلی به اجرای امور جاری در مدیریت بحران کمک کرد و از دامن زدن به شایعات و به تصویر کشیدن تلخی واقعه که نمک پاشید به زخم است حذر کرده بلکه التیام بخش باشیم. 
این پیشکسوت علوم ارتباطات و روزنامه نگاری کشور تاکید کرد: در بحرانها رسانه ها باید ضمن پرهیز از سیاسی کاری و سیاه نمایی به مسئله انسان محوری در وقایع بوجود آمده توجه کنند. 
رئیس دانشکده علوم ارتباطات در ادامه آموزش و آماده سازی تیم های خبری برای زمان وقوع بلایای طبیعی و بحرانها را مورد تاکید قرار داد و گفت : متاسفانه اغلب رسانه های ما نیروی حرفه ای و کار آمد خبرنگاری در زمان بحران ندارند که این ضعف بزرگی به شمار می آید. 
فرقانی تصریح کرد: اصحاب رسانه باید به مسئولیت اجتماعی خود پایبند باشند و در انتشار اخبار و تصاویر از بحران ها نهایت دقت را بکار ببندند و به جای تکیه براحساسات ، عقلانیت را در جامعه ترویج کنند. 
او اظهار داشت: روزنامه نگاران بحران ، نقش زیادی در پیکربندی و شکل گیری هویت های فردی و جمعی ایفا می کنند و نقش رسانه در کاهش عوارض روانی و فیزیکی بحران و ارائه راهکارهای مناسب باید پررنگتر شود.
این پیشکسوت روزنامه نگاری پیشنهاد داد که موسسات رسانه ای تجدید ساختار شوند چراکه نگاه قالب برآنها مبتنی بر روزنگاری تجاری است و افزود: برخی رسانه ها اعم از داخلی و خارجی فقط بعد جنجالی و مشکل آفزینی و تجدید بحران ها را مد نظر دارند که باید این نگاه هم اصلاح شود. 
فرقانی تاکید کرد: رسانه ها باید در کنار نقد و انتقاد ، واقعیات را مدنظر داشته باشند و در واقع به هر دو وجه موضوع توجه کنند. 
همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی در دانشگاه علامه طباطبایی به مدت یک روز با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران، سیدضیا هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو حضور دارند.
در این همایش چهار پنل تخصصی مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی ، رسانه های اجتماعی ارتباطات ریسک ارتباطات بحران ، رسانه های جدید و ارتباطات ریسک و ارتباطات بحران و اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی نیز برگزار شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله