امروز : چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۹
همتی در جشنواره پیشگیری از حوادث مطرح کرد؛

صندوق بیمه حوادث طبیعی در انتظار رای شورای نگهبان

رئیس کل بیمه مرکزی گفت:طرح تاسیس صندوق بیمه در مجلس تصویب شده ولی شورای نگهبان نظر خود را هنوز اعلام نکرده است.
صندوق بیمه حوادث طبیعی در انتظار رای شورای نگهبان
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۶/۰۶ - ۰۰:۳۰ |
کد خبر : ۸۵ |
بیمه و خسارت سانحه

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی در نخستین جشنواره پیشگیری از حوادث و سوانح که در رادیو سلامت برگزار شد، گفت: از 12 سال پیش طرح تأسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس بلا تکلیف مانده و تصویب نشده بود اما این طرح بالاخره سال گذشته در مجلس تصویب شد ولی هنوز شورای نگهبان نظر خود را درباره این طرح اعلام نکرده است.

وی افزود: امیدواریم هر چه زودتر تشکیل این صندوق تصویب و تعیین تکلیف شود تا با ایجاد این صندوق بتوانیم از افرادی که در حوادث طبیعی دچار آسیب جانی و مالی می شوند، حمایت کنیم، تاسیس این صندوق انقلابی در بیمه برای حوادث طبیعی خواهد بود.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره   آمار بالا تصادفات در کشور ما گفت:در کشورهای اروپایی ، هر صدهزار دستگاه خودرو 1/2 کشته می دهد اما در ایران از هر صد هزار دستگاه ، هشت کشته داریم که دلیل آن ناشی از رشد واردات مبتنی بردرآمد نفت است .

همتی با بیان اینکه در چند سال اخیر افزایش تعداد خودرو و سفرها ناشی از درآمد نفت بوده است افزود: در روند افزایش تعداد خودرو ها و سفرها، رشد اقتصاد ملی و مبتنی بر امکانات ملی در نظر گرفته نشده است بنابراین مشکلات این حوزه باید رفع شود.

رئیس کل بیمه مرکزی حوادث را به دو بخش انسان ساخت و طبیعی برشمرد و تاکید کرد: درکل دنیا فقط 30 درصد حوادث تحت پوشش بیمه هستند لذا با در نظر گرفتن این رویکرد باید یا حوادث را کاهش دهیم یا پوشش بیمه ای را افزایش دهیم .

همتی نقش بیمه بعد از امدادرسانی و وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی را در کنارتیم های امدادرسانی حائز اهمیت برشمرد و تاکید کرد: قیمت گذار ی بیمه برای حوادث، قطعا در کاهش ریسک حوادث اثر بخش خواهد بود.

وی ایران را جز 10 کشور حادثه خیز دنیا عنوان کرد و افزود: صندوق بیمه حوادث طبیعی یک صندوق جامع کمک رسان و تامین کننده منابع مالی حوادث است که نقش مهمی در پوشش بیمه ای حوادث طبیعی کشور خواهد داشت .

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین بروز حوادث غیر طبیعی را فاجعه آمیز خواهند و گفت : شرکت های بیمه سال گذشته 11 هزار میلیارد خسارت تحقق یافته داشتند هرچند سال 95، تعداد کشته های حوادث رانند گی 16 هزار نفر بودند که در مقایسه با سال های قبل 3 درصد کاهش را نشان می دهد، اما متاسفانه آمار مصدومان افزایش یافته است .

وی رشد مصدومان حوادث رانندگی را 7 درصد اعلام کرد و گفت: این نشان می دهد نتوانسته ایم ایمنی را افزایش و آمار تعداد کشته ها را کاهش دهیم درحالی که تعداد مجروحان (300 هزار نفر)افزایش یافته است .

همتی با اشاره به حوادث سال گذشته چون معدن یورت ،پلاسکو،قطار سمنان،پتروشیمی بوعلی که خسارت زیادی به بیمه وارد کردند افزود: بسیاری از این حوادث علی رغم هشدار قبلی مبنی بر نبود ایمنی رخ دادند که این مسئله نشان از ضرورت توجه به مدیریت ریسک در حوادث انسان ساخت دارد.

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله