امروز : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۸
کامبیز نوروزی حقوقدان واستاد دانشگاه:

ناکارآمدی رسانه های رسمی، اعتماد عمومی را کاهش داده است

با نگاه جامعه شناسی حقوقی باید گفت که با آنومی گسترده و پیچیده ای مواجه شده ایم و امروز توهم از واقعیات داریم و به بیانی دیگر امروز رسانه نداریم بلکه با توهم رسانه ها مواجه هستیم.
ناکارآمدی رسانه های رسمی، اعتماد عمومی را کاهش داده است
سه شنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰۰:۵۰ |
کد خبر : ۱۹۵ |
اطلاع رسانی

به گزارش خبرنگاراجتماعی ایرنا، کامبیز نوروزی روز دوشنبه درهمایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی، در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: اکنون روزنامه ها و خبرگزاری ها در ایران به دلیل فشارهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی بسیارضعیف هستند و کارکرد آنها کاهش یافته است همچنین رسانه ملی به دلیل جهت گیری های کاملا سیاسی و پرهیز از پیروی قواعد حرفه ای رسانه، کارآمد نیست.
وی با بیان این که روزنامه نگاری ایران درسه دهه اخیر به دلیل وجود تکنولوژی های نوین ارتباطی دچار انقطاع نسلی شده است، گفت: این مساله باعث شده تا تجربیات نسل های مختلف انتقال نیابد و رسانه کارآمدی خود را از دست داده است.
این حقوقدان یکی از کارکردهای اصلی رسانه های رسمی را تصویر سازی از وقایع دانست و افزود: رسانه های رسمی حرفه ای هستند و علاوه بر آن مسئولیت اخلاقی و قانونی هم دارند بنابراین در انتشار اخبار باید به این مسائل توجه داشته باشند.
وی اظهارکرد: شیب تند تحولات ادامه دارد ومردم به منابع خبری غیر رسمی گسترده ای دسترسی دارند و چون رسانه های رسمی کارآمدی لازم را ندارند، به سراغ رسانه های دیگر می روند و نقطه خطرناک اینجاست که حتی امنیت ملی را تهدید می کند و آن این است که رسانه تحت فشار و بازمانده از تحولات، نمی تواند تصویر مسئولانه ای از وقایع ارائه دهد.
نوروزی یادآورشد: در این شرایط هرکس تصویری از واقعیت ارائه می دهد اما این تصاویر مانند تصویر آینه شکسته است و این تکه تکه های منقطع، تصویر ناقصی از واقعیت را انعکاس می دهد.
این استاد دانشگاه با مقایسه زلزله بم و کرمانشاه گفت: زمان وقوع زلزله بم، تصویر واحدی از فاجعه نقش بست اما در زلزله کرمانشاه هیچ تصویر واحدی شکل نگرفت و بی نظمی در مدیریت بی سابقه بود و ناامنی، اضطراب، التهاب را در پی داشت.
نوروزی اظهار کرد: با نگاه جامعه شناسی حقوقی باید گفت که با آنومی گسترده و پیچیده ای مواجه شده ایم و امروز توهم از واقعیات داریم و به بیانی دیگر امروز رسانه نداریم بلکه با توهم رسانه ها مواجه هستیم. 
وی تصریح کرد: وقتی کانال های تلگرامی با خبرسازی و انتشار اخبار دروغ درباره شخصیت های نظام، پرونده افراد را می پیچند، یعنی سیستم رسانه ای فلج است، کارآمد نیست اما نمی خواهند باور کنند.
این حقوقدان اضافه کرد: این وضعیت حیات ملی ما را به مخاطره انداخته است و روایت واقعیت موجود، ناشی ازهمهمه های فضای مجازی و صداهای بلندتری است که خارج از فضای ملی مطرح می شود.
نوروزی گفت: راه نجات ملی، تضمین آزادی مطبوعات ونوسازی عمیق سازمان صدا و سیماست واگر چنین نشود، روزهای پرخطری خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی درخدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
دراین همایش چهارپنل تخصصی مدیریت بحران از منظرآموزشی و اجتماعی، پنل رسانه های اجتماعی،ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران، پنل رسانه های جدید و ارتباطات ریسک و ارتباطات بحران و پنل اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله