امروز : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۸
استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و فعال رسانه:

رسانه ها در زمان بحران دچار بحران می شوند

رسانه ها تنها از زمان شروع حادثه و تا اتمام نشانه های ظاهری به موضوعات می پردازند و پس از آن اقدام موثری انجام نمی دهند؛ در واقع دیر می آیند و زود می روند.
رسانه ها در زمان بحران دچار بحران می شوند
سه شنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰۰:۴۶ |
کد خبر : ۱۹۴ |
اطلاع رسانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، اکبر نصرالهی روز دوشنبه در همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی، در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: اگر رسانه ها در زمان بحران به خوبی نقش ایفا نکنند، خود دچار بحران می شوند زیرا مسئولیت حرفه ای رسانه ها در بحران بیش از مسئولان است و اگر مطالبه گر،حساس، آگاهی بخش نباشند، دچار بحران می شوند.
وی یادآور شد: رسانه ها پس از وقوع حوادث باید هشدارها را گوشزد کنند و تجربه تکرار حوادث بد نشانگر این است که رسانه ها در امر آموزش و اطلاع رسانی به خوبی عمل نکرده اند.
نصرالهی درباره اشکالات حوزه مدیریت بحران گفت: شناخت کافی از وضعیت بحرانی کشور ندارند و چون آگاه و حساس نیستند نمی توانند موثر باشند.
وی اضافه کرد: رسانه ها در زمینه بحران نقش نظارتی و آموزشی ندارندو اگرچه وقوع بحران ها طبیعی است اما آنچه غیرطبیعی است این است که ما مسئول باشیم و غیرمسئولانه عمل کنیم.
نصرالهی با اشاره به فضای مجازی گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شتاب زا، برجسته ساز و بازدارنده هستند و اشکال این است که رسانه های مسئول کار خود را به خوبی انجام نمی دهند.
این فعال رسانه ای خاطرنشان کرد: 32 نوع از 40 نوع بلایای طبیعی در ایران، امکان وقوع دارد و از سال 69 تا 93، بیش از 60 هزار تن مستقیم وبی واسطه پس از زلزله جان باختند.
وی اضافه کرد: علاوه بر بلایای طبیعی چون زلزله و سیل، بحران های زیست محیطی از جمله کمبود و آلودگی آبها، خشکسالی، وضعیت وخیم تالاب ها، وضعیت نا مساعد جنگل ها، انقراض گونه های جانوری و فرسایش خاک از جمله بحران های غیرقابل انکار است.
نصرالهی یادآور شد: در حال حاضر 23 استان کشور در معرض آلودگی گرد و غبار و ریزگردها قرار دارد همچنین میزان مصرف منابع بیش از سه برابر ظرفیت زیستی است و فرسایش خاک 30 تن در هکتار است.
وی ادامه داد: 75 درصد تالاب ها در معرض خطر و در وضعیت بحرانی قرار دارد و ذخایر آبی 12 استان در 50 سال آینده به پایان می رسد همچنین روزانه سه هزار تن زباله در جنگل ها انباشته می شود 
نصرالهی گفت: علاوه بر بلایای طبیعی و محیط زیستی، حوادث انسانی هم باعث ایجاد بحران هایی می شود به عنوان نمونه در 6 ماهه نخست سال 95، 12 آتش سوزی در پتروشیمی رخ داده است همچنین 600 تجمع در سال 95 داشتیم که در سال 96 ، 30 درصد افزایش داشته است.
وی با طرح این سوال که رسانه ها چه عملکرد و نقشی در پیشگیری و حل بحران ها دارند، گفت: ظرفیت رسانه ها برای امیدزایی یا امیدزدایی، بحران زایی یا بحران زدایی انکار ناپذیر است و اگرچه ایجاد کننده بحران نیستند اما می توانند در روند بحران ها نقش موثری داشته باشند.
به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
این همایش یک روزه، دارای چهار پنل تخصصی شامل «رسانه های جمعی، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران»، «مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی»، «رسانه های های جدید، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران» و «اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی» است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله