امروز : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۰
مدیر امور بین الملل مدیریت پیشگیری از بحران شهرداری تهران:

فرهنگ زندگی با حوادث را به همه آموزش داده شود

رسانه ها می توانند نقش جهت دهی درست در برابر حوادث داشته باشند اما متاسفانه بخشی از فعالیت رسانه ها مثبت و بخشی دیگر مخرب است که آمار و اطلاعات نادرست ارائه می دهند و تشویش ایجاد می کنند که باید از این نقش ها پرهیز کنند.
فرهنگ زندگی با حوادث را به همه آموزش داده شود
سه شنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰۰:۳۸ |
کد خبر : ۱۹۳ |
اطلاع رسانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، رامین رادنیا روز دوشنبه در حاشیه همایش رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی در پنل تخصصی رسانه های جدید، ارتباطات ریسک و ارتباطات بحران در دانشگاه علامه طباطبایی افزود: این آمادگی در جامعه باید به میزانی باشد که در مرحله مقابله هر فرد یا سازمان چه ساختاری و کارکردی در برابر حوادث باید داشته باشد.
وی اظهار داشت: حادثه ها به دسته های مختلف کوچک، بزرک و فاجعه تقسیم بندی می شود و حادثه در حد فاجعه ابعاد خسارتی بالایی دارد و بشر با حوادث غریبه نیست و زندگی انسان با حادثه عجین شده است.
این مسوول در شهرداری تهران تصریح کرد: برخی حوادث منشا طبیعی دارند و برخی از آنها به عنوان مثال سونامی را نمی توان در تهران داشته باشیم چون دریا نداریم.
وی اضافه کرد: همچنین تاثیرات خشکسالی تدریجی اما زلزله تاثیرات سریعی دارد و ممکن است حیات موجود یک جامعه را به خطر بیندازد اما ابعاد حوادث و سوانح با هم متفاوت هستند.
راد نیا افزود: زلزله و سیل بیشتر ما را آزار می دهد و ما درگیر آن هستیم و چون ایران در فلات قرار گرفته است جوان و مستعد حرکات زمین ساخت است.
رادنیا خاطرنشان کرد: باید فرهنگ زندگی با حوادث را به همه آموزش داد چون ما که نمی توانیم تغییر در محل زندگی مان داشته باشیم و باید آموزش ها را به مردم ارائه داد.
این مسوول در شهرداری تهران ادامه داد: تهران چهار گسل زنده و فعال دارد که می تواند پتانسیل ایجاد زلزله ٦ تا ٧ ریشتری را داشته باشد.
این کارشناس حوزه بحران تصریح کرد: چرخه مدیریت بحران شامل پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی و بازتوانی است و در مرحله پیشگیری و کاهش ریسک، مجموعه اقداماتی است که ریسک ما را در برابر حادثه پایین می آورد.
این کارشناس بحران گفت: هر اقدامی که ریسک را کم کند در کاهش خسارات و حوادث بسیار تاثیرگذار است.
وی اضافه کرد: آمادگی هم مجموعه اقداماتی است که توان رویارویی ما با حوادث براساس میزان آمادگی افزایش یابد.
این مقام تصریح کرد: در مرحله بازسازی و بازتوانی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد چون ریسک آن بالاست و ممکن است خطر را بیشتر کند.
وی اضافه کرد: رسانه ها باید در همه این ابعاد حوادث فعالیت داشته باشند اما ما رسانه ها را در انعکاس اخبار در مرحله مقابله فعال می دانیم اما در مرحله قبل آن فعالیت آنها را نمی بینیم و رسانه ها باید نگاه تخصصی به این موضوع داشته باشند.
وی نقش رسانه ها را هشدار و آگاه سازی مردم و بیدار کردن مردم نسبت به خطر دانست و افزود: اگر این کارکرد درست انجام شود ریسک ما در مقابل حادثه کمتر می شود.
رادنیا افزود: در ژاپن ریسک و سطح مخاطره حادثه پایین آمده که در آن کشور زلزله های بزرگتری نسبت به ایران رخ می دهد اما خسارت آنها کمتر است.
رادنیا ادامه داد: بلای طبیعی حوادث نادری است ولی وقتی اتفاق می افتد بنیادکن است بنابراین رسانه نقش دارند که این چهار مرحله پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی و بازتوان را به خوبی اجرا کنند.
وی معتقد است رسانه ها می توانند نقش جهت دهی درست در برابر حوادث داشته باشند اما متاسفانه بخشی از فعالیت رسانه ها مثبت و بخشی دیگر مخرب است که آمار و اطلاعات نادرست ارائه می دهند و تشویش ایجاد می کنند که باید از این نقش ها پرهیز کنند.
همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی در محل دانشگاه علامه طباطبایی به مدت یک روز با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران، سیدضیا هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو حضور دارند.
در این همایش چهار پنل تخصصی ' مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی، پنل رسانه های اجتماعی، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران ، پنل رسانه های جدید و ارتباطات ریسک و ارتباطات بحران و پنل اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی نیز در حال برگزاری است.

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله