امروز : یکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۳
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

تهیه پیش‌نویس لایحه قانون دائمی شدن سازمان حوادث غیر مترقبه/تشریح اقدامات

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به مناسبت هفته دولت اقدامات و عملکرد این سازمان در دولت یازدهم را تشریح کرد.
تهیه پیش‌نویس لایحه قانون دائمی شدن سازمان حوادث غیر مترقبه/تشریح اقدامات
یکشنبه | ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۲۲:۳۷ |
کد خبر : ۷۹ |
مدیریت بحران و حوادث

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، اسماعیل نجار در تشریح برنامه های این سازمان به مناسبت هفته دولت گفت: بحران به شرایطی اطلاق می شود که در اثر حوادث، عملکردهای طبیعی و انسانی بصورت غیرقابل کنترل درآمده، موجب مشقت به یک مجموعه انسانی شده و برطرف کردن آن شرایط نیازمند اقدامات فوری و فوق العاده  می باشد.

معاون وزیرکشور تصریح کرد: مدیریت بحران، علمی کاربردی است که بوسیله مشاهده سیستماتیک بحران ها و تجزیه و تحلیل آنها در جستجوی یافتن روش ها و ابزارهایی است که بتوان از بروز بحران ها پیشگیری و یا در صورت بروز، اثرات شان را کاهش داد و برای بازسازی و بهبود اوضاع اقدام نمود.

نجار تاکید کرد: براساس قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور مصوب 1387 مجلس شورای اسلامی مجموعه فعالیت ها و اقدامات سازمان مدیریت بحران کشور در چهار بخش کلی پیش بینی و پیشگیری، آمادگی  و مقابله، بازسازی و بازتوانی تدوین شده است.

وی افزود: برنامه ریزی و پیگیری لازم جهت اجرای پروژه های پیشگیرانه شامل اجرای طرح های آبخیزداری ، آبخوانداری ، کنترل سیلاب ، جمع آوری آبهای سطحی و ساماندهی رودخانه ها و مسیل ها ،  مقاوم سازی ساختمان های اداری و مهم و تقویت زیرساخت های آمادگی و مقابله و همچنین بازسازی مناطق آسیب دیده که سال 92 ، 3 هزارو 190  پروژه با اعتبار 5 میلیاردو 357 هزار میلیون ریال،در سال  93 تعداد 7 هزارو 100 پروژه در سطح کشور با اعتبار 15 میلیاردو 540 هزار میلیون ریال و  در سال 94 تعداد 3هزارو 884 پروژه با اعتبار 15 میلیاردو 390  هزار میلیون ریال تعریف و اجرایی شده است.

نجار گفت: برنامه ریزی لازم جهت اجرای طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی با برنامه سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی از دیگر برنامه هاست بطوری که تعداد واحد های مقاوم سازی شده در قالب طرح جامع و ویژه بهسازی مسکن روستایی در سال 92 ، 87476 واحد، در سال 93 ،75692 واحد، در سال 94 ، 62226 واحد و در سال 95 ، 60000 واحد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از برگزاری کارگاههای آموزشی وتمرینی ستادی غدیر 2 در استانهای آذربایجان شرقی ، همدان، فارس، مازندران وخراسان رضوی با حضور اعضای اصلی شورای هماهنگی مدیریت بحران استانهای سراسر کشور خبر داد و گفت: تشکیل کارگاه وکلاس آموزشی به مرکزیت پنج استان بصورت منطقه ای با هدف آموزش مدیران ارشد عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استانها انجام شده است.

وی ادامه داد: تشکیل کلاس وبرگزاری کارگاه در استانهای هدف با حضور شش استان همجوار یا معین با ظرفیت 180نفر اعضای اصلی شورای هماهنگی مدیریت بحران استانها در هر دوره،تشکیل کلاس به مدت 4شبانه روزدر استان،برگزاری مجموع43200 نفرساعت در کل استانهای کشور نیز بوده است.

نجار از تدوین سند آسیب ­شناسی مدیریت بحران کلان شهرهای کشور خبر داد و گفت:تدوین سند و اتمام بررسی در کمیسیون تخصصی دولت، آماده ارائه در جلسه هیئت دولت است.

وی در مورد برنامه ­ریزی جهت مقاوم ­سازی زندان­های فرسوده و نامقاوم نیز گفت: تصویب مبلغ  1 میلیاردو 280 هزار میلیون ریال جهت بازسازی، بهسازی و ایمن ­سازی هفت اردوگاه زندانیان از محل منابع ماده 10 و  12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران در سال 93 ، 700 میلیارد ریال و در سال 94، 800 میلیارد ریال برای استانهای تهران – خراسان شمالی – کرمان – اصفهان- خوزستان – گلستان و سیستان و بلوچستان و در سال 95 نیز، 70 میلیارد ریال مصوبه مختص به زندان مرکزی اصفهان در نظر گرفته شده است.

وی در مورد کمک به کشاورزان جهت بیمه نمودن محصولات بخش کشاورزی نیز گفت: اختصاص اعتبار به صندوق بیمه کشاورزی در برابر مخاطرات طبیعی به میزان 43 میلیارد 500 میلیون ریال طی سال­های 92 لغایت96 انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تهیه پیش نویس  لایحه قانون دائمی شدن سازمان مدیریت حوادث غیر مترقبه کشور خبر داد و گفت: تشکیل جلسات با حضور اساتید دانشگاهها وکارگروههای تخصصی 14 گانه جهت استخراج نقاط ضعف وقوت وچالشهای قانون فعلی، بررسی SWOT سازمان در شورای معاونین سازمان،ارائه نقاط ضعف وچالشها به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ومعاون اول ریاست جمهور و تهیه وتدوین پیش نویس لایحه پیشنهادی قانون به دولت وارائه به مجلس و دفاع در کمیسیون ها از جمله این برنامه ها است.

نجار با اشاره به همکاری با وزارت علوم جهت لحاظ نمودن درس مدیریت بحران در دروس دانشگاهی و ایجاد مقطع دکتری مهندسی سوانح در دانشگاه­های مادر کشور ادامه داد: اولین و دومین رویداد جامع مدیریت بحران کشور، همایش ایمنی و مدیریت بحران و نمایشگاه تجهیزات وماشین آلات مدیریت بحران با هدف شناسایی توانمندیها و ظرفیت بخش خصوصی و دولتی جهت استفاده در چرخه مدیریت بحران برگزار و برنامه ریزی لازم جهت استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در پروژه­های عمرانی کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه مبادله تفاهم­نامه و پیگیری مفاد آن با سازمان ملی استاندارد ایران انجام شده گفت: برنامه­ریزی لازم جهت مقاوم­ سازی بیمارستان­های فرسوده و نامقاوم، تصویب مبلغ 615 میلیارد ریال جهت بازسازی و نوسازی بیمارستان­ها از محل منابع ماده 10 و 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران نیز شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: طرح توانمند سازی هیئت های مذهبی نیز تدوین شده و در 6 استان کشور از ظرفیت هیات های مذهبی استفاده و بر اساس آن 240 هیئت مذهبی سازماندهی وحدود 100 هزار نفر از اعضاء این هیئت ها تحت آموزش    بازتوانی قرار گرفته وطی دو حادثه زلزله ورزقان وکاکی بوشهر خدمات قابل قبولی به هموطنان آن مناطق ارایه کردند.

نجار از استاندارد سازی ابعاد مختلف  بازتوانی بعد از بحران خبر داد و گفت: از خردادماه سال 1396 استاندارد بازتوانی روانی با مشارکت دستگاه های متولی امر بازتوانی و سازمان ملی استاندارد( با شماره ملی 21682) تدوین و ابلاغ آن به استانداران سراسر کشور در دست انجام است.

وی تصریح کرد: تهیه و تدوین طرح جامع ملی بازتوانی کشور، ابلاغ آن به دستگاه­های متولی امر بازتوانی در سال 1393، راه اندازی پورتال ملی اطلاع رسانی،بارگذاری و انعکاس اخبار و فعالیت های سازمان ، ادارات کل بحران استان و کارگروه ها در پورتال،برقراری کشیک 24 ساعته حوادث در مرکز و استان ها، هدایت صحیح امکانات ونیروها درمدیریت بحران، سرعت در انتقال تجهیزات کمک رسانی به آسیب دیدگان احتمالی حوادث و جلوگیری از اتلاف زمان و خدمت رسانی در زمان طلایی یا ساعت صفر حادثه نیز شده است.

وی از طراحی و راه اندازی سامانه مدیریت رخدادهای طبیعی کشور (سما) خبر داد و گفت: ثبت و مستند سازی اطلاعات جهت استفاده در مراحل چهارگانه مدیریت بحران، فعال سا زی شورای هماهنگی مراکز لرزه نگاری و شتابنگاری،برگزاری جلسات ، سیاستگذاری و برنامه ریزی در این حوزه انجام شده است.

نجار با اشاره به تهیه و ابلاغ شرح خدمات طرح­های جامع خطرپذیری زلزله، سیل و خشکسالی کشور، از دستورالعمل نحوه تعیین سطوح و شیوه اعلام بحران­ها، خط مشی­ها و سیاست­های اجرایی مراحل چهارگانه مدیریت بحران کشور و دستورالعمل امنیت و انتظامات در حوادث غیرمترقبه نیز خبر داد و گفت: اسناد مورد نیاز جهت اجراء برنامه­ های کاهش مخاطرات در برابر بلایای طبیعی تهیه شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تهیه الگوی کاهش خطرپذیری مناطق شهری (پایلوت شهر گرگان) با همکاری برنامه عمران ملل و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد و گفت:برگزاری 5 جلسه شورای عالی مدیریت بحران کشور، 13 جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور و بیش از 270 جلسه برای کارگروه­های ملی تخصصی 14گانه مدیریت بحران، 278 جلسه شورای هماهنگی استانها  برگزار گردید.

وی گفت: از مجموع  مصوبات شورای عالی مدیریت بحران صرفا  یک مصوبه  توسط رئیس جمهور ابلاغ گردیده است. 15 مصوبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تصویب شده و شورای هماهنگی استانها  نیز تعداد 1668مصوبه داشته است و تهیه سند جامع آموزش کشور با پایلوت استان یزد، آموزش سالانه 200 هزار نفر از اقشار مختلف مردم، انجام پروژه استانداردسازی آموزش مدیریت بحران و سه جلد کتاب و ابلاغ 27 دوره آموزشی مصوب به استان­های سراسر کشور تهیه شد.

نجار از تدوین بسته اجرایی برنامه جامع مقابله با فروریزش تهران و بررسی در کمیسیون تخصصی دولت خبر داد و گفت: گزارش جامع میزان آمادگی تهران در برابر زلزله احتمالی و ارائه راهکارهای پیشنهادی تهیه شد، سازماندهی تشکلهای مردمی وغیردولتی، فعال نمودن کارگروههای تخصصی تشکلهای مردم نهاد و امضاء تفاهمنامه همکاری با سازمان بسیج و جمعیت هلال احمر شده است.

وی از برنامه ریزی جهت احداث 1000 سایت اسکان اضطراری در مناطق شهری در بازه زمانی 5 ساله با اولویت کلان­شهرها و شهرهای بالای 50 هزار نفر با اجرای زیرساخت­های لازم خبر داد و گفت: 10 سایت به صورت پایلوت در استان تهران احداث شده است. در این رابطه الزامات مربوطه تهیه و تدوین گردیده و پیشنهاد اعتبارات مورد نیاز در مرحله اول به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه گردیده است.

نجار گفت: ایمن سازی و مقاوم سازی کلاسهای درس و استفاده از خیرین مدرسه ساز و اخذ جایزه ساساکاوا به عنوان مهمترین جایزه جهانی در حوزه مدیریت بحران،تشکیل ستاد ملی پیشگیری ومقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان،برگزاری جلسات ستاد ملی بمنظور پیشگیری ومقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از دیگر برنامه ها بوده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از حضور و همکاری در برگزاری  مراسم بزرگداشت و سالگرد  ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، پاسخگویی به شکایات مردم به صورت حضوری و از طریق سیستم سامد،رسیدگی به شکایات مردمی و پیگیری تا حصول نتیجه لازم،تهیه پیش نویس شرح وظایف فرماندار در مراحل چهارگانه مدیریت بحران و بخش مدیریت بحران کتاب راهنمای فرماندار جهت ابلاغ به فرمانداران سراسر کشور،رح فوق در دستور کار شورای هماهنگی قرار گرفته که پس از تصویب ابلاغ خواهد شد. و کتاب راهنمای فرماندار نیز در حال سیر مراحل چاپ است.

وی گفت:تدوین و ابلاغ "ضابطه 406 (برنامه آمادگی مدارس در برابر زلزله)، ابلاغ بخشنامه های لازم برای آمادگی در مقابل حوادث طبیعی در تعطیلات نوروزی به کارگروهها ومدیریت بحران استانهای کشور،آمادگی برای مقابله با حوادث طبیعی احتمالی از 25 اسفند تا 15 فروردین هر سال (تعطیلات نوروزی) شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تدوین وابلاغ برنامه آمادگی محلات ومدارس در بحران،تهیه وتدوین پیش نویس تفاهمنامه کمیته آمادگی عمومی در برابر زلزله، افزایش آمادگی و توان محلات جهت مقابله با هرگونه حادثه احتمالی شده است.

نجار از تهیه دستورالعمل­ها ی مرتبط با قانون سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد و گفت: تهیه پیش نویس نهایی "آئین­ نامه اجرایی چگونگی جذب، هدایت و توزیع کمک­های دولتی خارجی و غیردولتی داخلی و خارجی در حوادث و سوانح طبیعی"، "آئین­نامه نظام تقسیم کار ملی برای ارتقاء فرهنگ ایمنی"، دستورالعمل اطلاع­رسانی و فرآیند اجرایی آن در مدیریت بحران"، "سامانه مدیریت بحران کشور و تعیین فرماندهی عملیات مقابله متناسب با شرایط بحران" و "مقررات و ضوابط مربوط به رسیدگی به تخلفات و تخطی و اهمال مقامات دولتی از دیگر برنامه هاست.

نجار افزود: تهیه دستورالعمل تعیین وظایف استانهای معین  در مراحل مختلف چرخه مدیریت بحران کشور، تعیین شرح وظایف استانهای معین در حوادث در سال 95،انعقاد توافقنامه همکاری سازمان مدیریت بحران با وزارت دفاع وپشتیبانی نیروی های مسلح، سازمان جنگلها و مراتع کشور و سازمان حفاظت محیط زیست  درراستای پایش واطفاء حریق جنگلها و برخورداری از خدمات پروازی نیروهای مسلح و هماهنگی لازم فی مابین وزارت دفاع وپشتیبانی نیروی های مسلح و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست بمنظور تسریع در فرایند اطفاء حریق  جنگلها و مراتع کشور انجام شده است.

وی افزود:انعقاد تفاهمنامه همکاری سازمان مدیریت بحران با سازمان بسیج، استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های سازمان بسیج مستضعفین در مراحل مختلف مدیریت بحران در راستای بند 3-3 سیاست های کلی پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از حوادث و سوانح غیرمترقبه کشور ابلاغی رهبری و بند 1 و 2 ماده 8 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور،امضای توافقنامه همکاری میان کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه پیشگیری و رفع عواقب شرایط اضطرار و مشارکت کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه مدیریت حوادث رخدادها در دریا،انعقاد موافقتنامه چند جانبه ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه حوادث حوزه دریایی، برگزاری مانور مشترک – مدیریت حوادث در دریای خزر با حضور 5 کشور شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: انعقاد اسناد همکاری سه جانبه میان ایران، و آذربایجان و ارمنستان،افزایش همکاریهای بین المللی در زمینه مدیریت بحران،تدوین و انعقاد تفاهمنامه همکاری سازمان مدیریت بحران با ستاد کل نیروی مسلح و استفاده از پتانسیل و ظرفیت های نیروهای مسلح در مراحل مختلف مدیریت بحران در راستای بند 3-3 سیاست های کلی پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از حوادث و سوانح غیرمترقبه کشور ابلاغی رهبری و بند 1 و 2 ماده 8 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور شده است.

وی از همکاری در تدوین و ترجمه چهارچوب سند سندای  برای کاهش خطر پذیری سوانح بعنوان یک سند جهانی خبر داد و گفت:تشکیل مجمع ملی کاهش خطر پذیری،ابلاغ به استانداران و کارگروهای تخصصی،تصویب ساختار و نظام نامه اجرایی،هماهنگی سیاستها و کارکردهای دستگاهی ذیربط مدیریت بحران در حوزه کاهش خطر پذیری سوانح شده است.

نجار در مورد هماهنگی جهت ساماندهی ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار کشور گفت: تشکیل ستاد مقابله با گرد وغبار بر اساس مصوبه شماره 149129/ت 51563 ها مورخ 6 اسفندماه 93 با مسئولیت وزارت کشور و برگزاری جلسات استانی و ملی و همچنین تشکیل ستاد های استانی و بازدیدهای مکرر از مناطق تحت تاثیر خصوصاً استان خوزستان،تشکیل کمیته های استانی در استان های دارای منشاء و تحت تاثیر طوفانهای گرد و غبار به ریاست استانداران، دبیری مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها و عضویت سازمان های عضو در ستاد ملی، بمنظور مدیریت بحران در زمان وقوع طوفانها، ارائه پیشنهادهای اجرایی در زمینه مقابله با کانون های گرد و غبار و تهیه طرح های کاهش آسیب پذیری انجام شده است.

منبع: فارس

وب سایت تحلیلی خبری مدیریت سوانح طبیعی

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله