امروز : شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۶
ایجاد بستر لازم برای مشارکت سمن ها در حل بحران

برگزاری اولین جلسه کارگروه تخصصی تشکلهای مردم نهاد مدیریت بحران کشور

در اولین جلسه کارگروه تخصصی مردم نهاد مدیریت بحران کشور راههای جذب مشارکت سازمانهای مردم نهاد در مواقع بروز حوادث و بحرانها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
برگزاری اولین جلسه کارگروه تخصصی تشکلهای مردم نهاد مدیریت بحران کشور
یکشنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۰۳ - ۲۳:۰۹ |
کد خبر : ۱۷۰ |
مدیریت بحران و حوادث

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در این جلسه که نمایندگان دستگاههای اجرایی عضو کارگروه تخصصی تشکلهای مردم نهاد مدیریت بحران کشور حضور داشتند؛ ملک زاده سرپرست اداره کل تشکلهای مردم نهاد وزارت کشور و جانشین رئیس این کارگروه ایجاد مکانیزم آمادگی پیشگیری و اقدام مردم محور و پایدار را به عنوان چشم انداز تشکل کارگروه عنوان کرد و افزود: کارگروه تخصصی تشکلهای مردم نهاد و مدیریت بحران کشور به عنوان یکی از کارگروه چهارده گانه ایجاد شده این سازمان یک کارگروه تخصصی ملی است و کارگروههای متناظر آن در 31 استان کشور با هدف ایجاد بستر لازم برای مشارکت سازمانهای مردم نهاد و بخش خصوصی در حل بحرانها بویژه بحرانهای طبیعی تشکیل شده است .
وی گفت: جلسات کارگروه علاوه بر جلسات فوق العاده به صورت فصلی برگزار خواهد شد  محدودیتی در پذیرش سازمانهای مردم نهاد و کارگروههای ملی و استانی وجود ندارد.
ملک زاده وظایف کارگروه تخصصی را در دو سطح شامل وظایف عمومی و وظایف تخصصی عنوان کرد و افزود: انجام وظایف مربوط به مراحل پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، مقابله بازسازی و بازتوانی پس از تائید شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور و ابلاغ توسط وزیر کشور، بررسی و پیشنهاد طرحهای مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهش کاربردی مورد نیاز در کلیه مراحل مدیریت بحران و ارتقای سطح همکاری تشکلهای مردم نهاد با دستگاههای اجرائی در مدیریت بحران از جمله مهمترین وظایف این کارگروه است.
در ادامه این جلسه حسنی مدیر هماهنگی تشکلهای مردم نهاد سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از مهمترین موضوعات کارگروه تخصصی تشکلهای مردم نهاد مدیریت بحران کشور آموزش و توانمند سازی افراد در مقابل بروز حوادث و بحرانها است.
وی گفت: در راستای فعالیت این کارگروه در استانها اطلاعات بیش از 700 تشکل مردم نهاد جمع بندی و توسط امور اجتماعی استانداری های کشور ثبت شده است.
در این جلسه اعضای کارگروه به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در باره شرح وظایف آن پرداختند و بر استفاده از تجارب سایر کشورهای و سازمانهای بین المللی در چگونگی استفاده از سمن ها در مواقع بحرانی تاکید کردند.

گفتنی است دكتر كمال اكبري معاون مشاركتهاي مردمي سازمان امور اجتماعي كشور که به مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و روستاهاي اطراف آن، سفر کرده است، ضمن بازديد از مناطق زلزله زده، بطور مستقيم در جريان فعاليت سازمان هاي مردم نهاد و كمك هاي آنها به مردم زلزله زده قرار گرفت .
در جريان زلزله سرپل ذهاب تشكل هاي اجتماعي و مردم نهاد نقش ويژه اي را در امداد رساني و تامين نيازهاي مردم در كنار بخش دولتي ايفا نمودند.

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله