امروز : جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲
درهمایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی مطرح شد:

زنان، پس از وقوع زلزله بیشتر در معرض آسیب های اجتماعی هستند

پس از وقوع هر نوع حادثه به ویژه زلزله، آسیب های اجتماعی در میان زنان افزایش می یابد که لزوم توجه به این حوزه را در زمان بحران حاصل از زلزله بیشتر می کند.
زنان، پس از وقوع زلزله بیشتر در معرض آسیب های اجتماعی هستند
سه شنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰۰:۳۲ |
کد خبر : ۱۹۲ |
اطلاع رسانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، معصومه کمال الدینی روز دوشنبه در همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی در محل دانشگاه علامه طباطبایی با موضوع تجربه های زلزله بم و مسایل اجتماعی زنان منطقه زلزله زده افزود: با توجه به اینکه کودکان، سالمندان و زنان در زمان وقوع زلزله آسیب پذیرتر هستند باید با دید بهتری به این موضوع نگاه شود.
وی با بیان اینکه در زمان زلزله در بم گزارش هایی از خشونت از طرف پدر یا همسر رسید، اظهار داشت: با توجه به اینکه افراد در زمان زلزله افسردگی را تجربه می کنند و پس از بلایای طبیعی خشونت افزایش می باید و باید خدمات اجتماعی و مددکاری را افزایش داد.
این مددکار اجتماعی، اختلال در زندگی اجتماعی، هرج و مرج آفرینی، به هم ریختن نظم اجتماعی، انحراف و کجروی، اخلال در سازگاری اجتماعی، به هم ریختگی اجتماعی، شروع مصرف موادمخدر، ناهنجاری اجتماعی، رفتار خشونت آمیز و افزایش خشونت خانگی و بیکاری را از آسیب های اجتماعی فاجعه بیان کرد.
وی با بیان اینکه اکنون بم فراموش شده و فقط خدمات اجتماعی دو سال انجام شد ادامه داد: کمبود امکانات اولیه و وعده هایی که مسئولان می دهند و محقق نمی شود همه اینها باعث خشم می شود و حتی در مواردی منجر به ازدواج اجباری و مصرف موادمخدر، تغییر الگوی مصرف از تریاک به موادصنعتی، اقدام به خودکشی و آسیب های دیگر می شود.
وی معتقد است نباید حتی حوادث طبیعی را با گناه ارتباط داد و اینکه در برخی از شهرها مه گناه بیشتر است آسیب بیشتر است اصلا درست نیست بلکه حوادث طبیعی در تمام جهان رخ می دهد.
وی با بیان اینکه ٤٢ حادثه طبیعی در جهان رخ می دهد، اظهار داشت: در ایران ٣٢ مخاطره رخ می دهد اما پنج مورد مانند زلزله، زمین لغزش، فرونشست زمین، سیل و خشکسالی جز پنج مخاطره اول با خسارات جبران ناپذیر در ایران است.
کمال الدینی افزود: متاسفانه زلزله در ایران بیشترین کشته شدگان را دارد به طوری که در زلزله بم فقط پنج هزار زن جان باختند و نشان می دهد که زنان بیشتر در معرض خطر هستند.
وی ادامه داد: در ایران گسل های زیاد و خطرناکی داریم اما مردم آن مناطق و روی گسل را آگاه نکرده ایم البته باید گفت که ما کشوری هستیم که در زمان بحران وارد می شویم.
وی تاکید کرد: متاسفانه ما مدیریت مناسب و تخصصی بحران بعد از حادثه را نداریم و حتی به ابعاد اجتماعی، روانی، اقتصادی و بازسازی خوب توجه نمی شود.
این مطالب در پنل تخصصی مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی ارائه شد.
همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی در محل دانشگاه علامه طباطبایی به مدت یک روز با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران، سیدضیا هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو حضور دارند.
در این همایش چهار پنل تخصصی ' مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی، پنل رسانه های اجتماعی، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران ، پنل رسانه های جدید و ارتباطات ریسک و ارتباطات بحران و پنل اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی نیز در حال برگزاری است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

اخبار سوانح بین الملل

اخبار کلانشهر تهران

مدیریت بحران و حوادث

بحران آب و محیط زیست

اخبار سوانح

آخرین اخبار زلزله